Butejko.pl -Terapia miofunkcjonalna- pomoc przy chrapaniu i obturacyjnym bezdechu sennym

Terapia miofunkcjonalna- pomoc przy chrapaniu i obturacyjnym bezdechu sennym

To jak oddychamy w ciągu dnia warunkuje to jak oddychamy w nocy i dlatego metoda Butejki pomaga w leczeniu chrapania i obturacyjnego bezdechu sennego. Czasem jednak poza skorygowaniem objętości oddechowej niezbędne jest też wzmocnienie mięśni gardła jak i języka, czym zajmuje się terapia miofunkcjonalna.
Terapia miofunkcjonalna to program używany do korygowania nieprawidłowej pracy mięśni języka, ust oraz górnego gardła w czasie odpoczynku, przeżuwania i połykania.

Część ustna gardła (oropharynx) zawiera w sobie usta i gardło. Jest to cewa wysłana błoną śluzową, zamknięta z tyłu i z boków przez błonę zbudowaną z mięśni prążkowanych, które pomagają w jedzeniu, mówieniu i oddychaniu.  Mięśnie te pomagają utrzymać otwarte drogi oddechowe, zwłaszcza podczas snu. Kiedy mięśnie części ustnej gardła są słabe,  przeszkadzają w przepływie powietrza, co może wywołać chrapanie. Jeśli zwiotczałe mięśnie całkowicie zaczynają blokować drożność cewy,  swobodny przepływ powietrza do płuc jest ograniczony i pojawia się obturacyjny bezdech senny. Ponadto, słaby i oklapły język może zapaść się do gardła i blokować przepływ powietrza.

Terapia miofunkcjonalna opiera się na ćwiczeniach, które mają za zadanie wzmocnić zarówno mięśnie w części ustnej gardła jak i język. Dodatkowo wzmacniają poprawne ułożenie języka w ustach ( język w ustach w stanie spoczynku powinien dotykać czubkiem podniebienia twardego, zaraz za górnymi, przednimi zębami). Z terapii miofunckjonalnej korzystają zarówno specjaliści zajmujący się problemami ze snem, jak i i dentyści i ortodonci, leczący krzywy zgryz u dzieci.
Terapia miofunkcjonalna jest nieinwazyjna, dostępna dla każdego i nie niesie ze sobą żadnego ryzyka. Pomaga wielu osobom uniknąć konieczności korzystania z metody CPAP (positive airway pressure), a nawet operacji.

Terapia miofunkcjonalna jest wykorzystywana przy leczeniu wielu dolegliwości, wliczając:

  1. chrapanie
  2. obturacyjny bezdech senny
  3. bóle głowy
  4. chorobę refluksową przełyku
  5. zespół Costena
  6. bóle karku
  7. ssanie kciuka
  8. obgryzanie paznokci

Ćwiczenia miofunkcjonalne
Ćwiczenia w terapii miofunkcjonalnej mogą być stosowane przez dorosłych oraz dzieci od 6 roku życia.  Zaleca się je wykonywać w domu, by nie przyciągać niepotrzebnej uwagi. W przypadku osób, które mają krótkie wędzidełko (jest to tkanka łącząca dolną powierzchnię języka z dnem jamy ustnej) niektóre ćwiczenia mogą być z byt trudne (wówczas należy skonsultować się ze specjalistą).
Każde z opisanych ćwiczeń powinno być powtórzone 10 razy i najlepiej, gdy cały zestaw jest powtarzany od 4 do 10 razy każdego dnia. W sumie powinno się poświęcać tym ćwiczeniom 45 minut dziennie. Terapia miofunkcjonalna powinna być powtarzana każdego dnia przez minimum 1 rok.

Ćwiczenie nr 1: Wypychanie języka do góry
Umieść czubek języka na twardym podniebieniu ust, zaraz za górnymi, przednimi zębami i zacznij pchać go do góry przez 5 sekund. Powtórz 10 razy.

Ćwiczenie nr 2: Język do nosa
Wystaw język i spróbuj dotknąć jego koniuszkiem czubka nosa, wytrzymaj tak przez 10 sekund. Powtórz 10 razy.

Ćwiczenie nr 3: Język do brody
Wystaw język i spróbuj polizać czubek brody, wytrzymaj przez 10 sekund po czym odpocznij. Powtórz 10 razy.

Ćwiczenie nr 4: Wypychanie języka w lewo
Wystaw język i przesuń go najdalej jak możesz w lewą stronę, wytrzymaj przez 10 sekund, po czym odpocznij. Powtórz 10 razy.

Ćwiczenie nr 5: Wypychanie języka w prawo
Wystaw język i przesuń go najdalej jak możesz w prawą stronę, wytrzymaj przez 10 sekund, po czym odpocznij.. Powtórz 10 razy.

Ćwiczenie nr 6: Rolowanie języka
Zroluj język w rulonik, tak by jego boki kierowały się do siebie. Wystaw język najdalej jak możesz, po czym odpocznij. Powtórz 10 razy.

Ćwiczenie nr 7: Mlaśnięcia językiem
Wykonaj głośne mlaśnięcie językiem o podniebienie. Powtarzaj przez 15 sekund w 10 seriach.

Ćwiczenie nr 8: Pchanie języka w łyżeczkę
Pchaj mocno koniuszek języka w łyżeczkę trzymaną przed ustami. Utrzymaj język w tej pozycji przez 10 sekund. Język ma być prosty, nie pozwól mu opadać w dół. Powtórz 10 razy.

Ćwiczenie nr 9: Trzymanie łyżeczki
Umieść metalową łyżkę między ustami (trzonkiem w stronę gardła) i utrzymaj ją w miejscu za pomocą jedynie ust przez 10 sekund. Nie trzymaj łyżki między zębami. Staraj się ją utrzymać równolegle do podłogi. Gdy twoja siła wzrośnie, będziesz mógł umieszczać na łyżce dodatkowe obciążenia (np. kostki cukru). Powtórz 10 razy.

Ćwiczenie nr 10: Trzymanie guzika
Ćwiczenie dla dzieci i dorosłych, którym nie grozi połknięcie guzika. Przywiąż guzik do kawałka sznurka o długości co najmniej 10 cm. Umieść guzik między zębami i ustami. Przyciśnij usta mocno do siebie i pociągnij za sznurek, nie pozwalając mu się wyśliznąć. Ciągnij przez 10 sekund, potem rozluźnij. Powtórz 10 razy. By zwiększyć trudność, umieść guzik płasko między ustami.

Ilustracje do ćwiczeń znajdują się na stronie:
http://www.myofunctionaltherapy.blogspot.ie/

Źródło:
http://www.myofunctional-therapy.com/what-is-myofunctional-therapy.html

Podaj dalej:

Chcesz poprawić swój oddech?

Popraw oddech, a poprawisz zdrowie.

Warto przeczytać:

Twoje zamówienie
Nie masz żadnych zamówień.

Zapraszamy do zakupów :)