Czy ataki paniki przeszkadzają ci w normalnym funkcjonowaniu? Czy im więcej bierzesz powietrza tym bardziej ci go brakuje?
- Czy żyjesz w ciągłym biegu i stresie?
- Czy twój oddech jest szybki i widoczny głównie w klatce piersiowej?
- Czy lęk przed kolejnym atakiem paniki przeszkadza ci normalnie funkcjonować?
ATAKI PANIKI
Hiperwentylacja i stany lękowe są ściśle ze sobą połączone. Hiperwentylacja zwiększa pobudliwość komórek mózgowych, a odczucie lęku przyśpiesza oddech. Dlatego też pracując z oddechem, jednocześnie pracujemy z umysłem.
Nawyk chronicznego nadmiernego oddychania jest obecny u każdej osoby doświadczającej stresu, niepokoju, ataków paniki czy depresji. Wywołuje on zarówno zwężenie naczyń krwionośnych jak i ograniczone dostarczanie tlenu do tkanek i narządów, głównie mózgu. Metoda Butejki w prosty sposób znacząco podnosi poziom dotlenienia mózgu, w wyniku czego zmniejsza pobudliwość komórek mózgowych.

Na skanie MRI powyżej widać wpływ oddychania na dotlenienie mózgu. Obraz po prawej pokazuje 40% obniżenie poziomu saturacji po 1 minutowej hiperwentylacji (kolor czarny i ciemnogranatowy). W wyniku obniżenia poziomu CO2 następuje wazokonstrykcja (zwężenie naczyń krwionośnych), w tym głównego naczynia doprowadzającego krew do mózgu czyli tętnicy szyjnej. Wazokonstrykcja powoduje zmniejszenie dostępności tlenu i glukozy do mózgu. W wyniku tego mózg wysyła sygnał do centrum oddechowego, by zwiększyć oddech i nabrać więcej tlenu. Niestety, im większy bierze się oddech, tym bardziej niedotleniony staje sie mózg, a osoba ma poczucie braku powietrza. Zaczyna się błędne koło hiperwentylacji. Osoby, które doświadczyły ataków paniki bardzo dobrze znają poniższy schemat. Oddech zaczyna się zwiększać, w związku z tym obniża się poziom CO2 w krwi. To powoduje zmniejszenie dotlenienia mózgu, który przez to zwiększa intensywność oddechu. Jedynie świadomy wysiłek zmniejszenia oddychania może ten błędny mechanizm zatrzymać.
Obserwacja umysłu
Ponadto w pracy z oddechem bardzo ważne jest rozpoznanie aktywności umysłu, natury myśli i sposobu na ich uspokojenie. Umysł stanowi najważniejszy potencjał gatunku ludzkiego. Jednak większość ludzi ma niewielką kontrolę nad tym, jak ich umysł pędzi od jednej myśli do drugiej. Aktywność umysłu, stres, depresja i lęk nie są niczym więcej niż brakiem kontroli. Jak dużą kontrolę posiadasz nad swoim umysłem? Na jak długo możesz przestać myśleć ?
Spokojny umysł to taki, nad którym masz kontrolę. Po prostu możesz wybrać czy myśleć czy nie myśleć. Nie gubisz się w bezproduktywnych wątkach myślowych. Przez większość czasu wiesz co się wydarza. Bez kontroli nad naszymi umysłami, nie mamy nic. To jest ta część z nas, która warunkuje jakość naszego życia na ziemi, a mimo to instytucje edukacyjne, religijne czy medyczne poświęcają jej tak mało uwagi. Czy to nie jest szalone?
Gdybyś tylko miał okazję zobaczyć wnętrza umysłów innych ludzi, zobaczyłbyś tam ten sam chaos, który panuje w twojej głowie. Za miłym, białym uśmiechem czai się lęk przed przyszłością i żal za przeszłością. Niespokojny i powtarzający to samo umysł kryje się tuż pod powierzchnią. Może jeszcze nie jest na poziomie, na którym znajduje się osoba pogrążona w depresji, jednakże między tymi dwoma przypadkami można znaleźć spore podobieństwa. W rzeczywistości każdego z nas dzieli jedynie kilka stresujących wydarzeń od faktycznych problemów psychicznych. Kumulacja stresujących zdarzeń odbija się na wszystkich, chyba że, oczywiście, posiadamy pewne zrozumienie procesów myślowych i umiemy lepiej dotlenić nasz mózg.
Więcej na ten temat znajdziesz w książce łączącej metodę Butejki z praktyką uważności pt: „Spokojny oddech, spokojny umysł” P. Mckeown. Znajdują się w niej zarówno ćwiczenia oddechowe, przystępnie opisana teoria dotycząca wpływu oddychania na umysł jak i dział poświęcony mindfulness.
Im spokojniej i delikatniej oddychamy w trakcie normalnych aktywności, tym mamy większy bufor bezpieczeństwa w sytuacji, kiedy oddech zwiększa się w sytuacji stresu. Dlatego warto wziąć sprawy w swoje ręce i już dziś zmienić sposób oddychania.
Naucz się poprawnie oddychać i odzyskaj spokój umysłu.
Zapisz się na kurs oddechowy Butejko i i dowiedz się jak:
- spokojnie oddychać i zmniejszać objętość oddechową
- wyciszać umysł
- rozluźniać ciało
- panować nad swoimi objawami
- jak być obecnym tu i teraz
- jak mieć więcej energii i lepiej się wysypiać