butejko.pl - dwutlenek-weglaco2

Dwutlenek węgla (CO2)

To poziom dwutlenku węgla (CO2 ) w ciele kontroluje nasze oddychanie. Kiedy dwutlenek węgla  osiągnie pewien poziom,  z ośrodka oddechowego w pniu mózgu  zostaje wysłany sygnał do mięśni oddechowych, które wywołują wdech. W czasie wydechu wydychamy dwutlenek węgla i rozpoczyna się nowy cykl oddechowy. Dwutlenek węgla jest cały czas produkowany w ciele, a im jesteśmy aktywniejsi, tym więcej CO2 jest produkowane. Dlatego też więcej oddychamy, kiedy biegamy niż kiedy siedzimy na kanapie relaksując się.

Normalna częstotliwość oddechów w czasie spoczynku to 8-12 oddechów na minutę. Wielu z nas oddycha o wiele więcej,  często robiąc 18-25 oddechów na minutę. To nadmierne oddychanie to hiperwentylacja, która zaburza równowagę między tlenem a dwutlenkiem węgla, powodując nadmierną utratę dwutlenku węgla. W czasie spoczynku komórki ciała produkują około 240 ml dwutlenku węgla na minutę. Celem Metody Butejki jest przyzwyczajenie ciała do tolerowania wyższego poziomu dwutlenku węgla, co z kolei prowadzi do spokojniejszego oddechu z mniejszą ilością oddechów na minutę.
Zwiększenie tolerancji na dwutlenek węgla jest ważne, gdyż gaz ten spełnia wiele istotnych funkcji w ciele.

dot

Dwutlenek węgla:

  1. jest antybakteryjny – badanie w Instytucie Karolinska w Szwecji wykazało, że rozmnażanie gronkowca było 1000 razy większe kiedy  bakteria znajdowała się w normalnym powietrzu przez 24 godziny, niż kiedy znajdowała się w powietrzu ze 100% nasyceniem CO2
  2. powoduje zwiększone dotlenienie. Dwutlenek węgla zmusza tlen do przedostania się z krwi do mięśni i organów. W medycynie określa  się to efektem Bohra, który został odkryty przez Christiana Bohra.
  3. rozluźnia mięśnie gładkie – mięśnie te znajdują się w naczyniach krwionośnych, żołądku,  jelitach, pęcherzu, macicy i nie podlegają świadomej kontroli.
  4. rozszerza drogi oddechowe – dlatego też delikatne, łagodne oddychanie i zwiększanie pauzy kontrolnej pomaga osobom z chorym układem oddechowym, a astmatykom umożliwia powrót do życia bez leków (oczywiście przy współpracy z lekarzem prowadzącym)
  5. działa kojąco na komórki mózgowe – stąd np. podczas ataku paniki zaleca się oddychanie do papierowej torby, co wycisza zarówno umysł jak i pozwala na lepsze dostawy tlenu do mózgu i zmniejszenie poczucia duszności

Podaj dalej:

Chcesz poprawić swój oddech?

Popraw oddech, a poprawisz zdrowie.

Warto przeczytać:

Twoje zamówienie
Nie masz żadnych zamówień.

Zapraszamy do zakupów :)