butejko.pl - jak oddychać w trakcie chodzenia

Metoda Butejki – jak oddychać w trakcie chodzenia

Jeśli masz astmę lub rozedmę płuc, to wiesz, że wchodzenie po schodach czy pod górę może wywołać symptomy. Jak ich uniknąć? Oto porady prof. Wladimira Sukhonosowa, współpracownika i starszego konsultanta prof. Butejki

Twój oddech powinien ci wskazać, jak szybko możesz iść oraz kiedy musisz odpocząć. Nie forsuj się podczas chodzenia – zbyt intensywny wysiłek zwiększy twój oddech, co może sprowokować natychmiastowe symptomy i wywołać szkody na zdrowiu.

  1. Nim zaczniesz chodzić, wykonaj ćwiczenie ratunkowe Butejki- dwie rundy pauzy kontrolnej oraz zredukowany oddech. Czyli robisz Pauzę Kontrolną, a potem płytko oddychasz przez 3minuty. Następnie znowu robisz Pauzę Kontrolną i płytko oddychasz przez kolejne 3 minuty.
  2. Zacznij od powolnego marszu, oddychając tylko przez nos. Najlepiej jeśli będziesz oddychać przeponą i brzuchem, a nie klatką piersiową.
  3. Podczas chodzenia miej prosty kręgosłup i zaczynaj ruch z bioder, utrzymując zrelaksowaną górną część ciała. W ten sposób twój oddech pozostaje delikatny i zrelaksowany.
  4. Gdy tylko zauważysz, że twój oddech staje się cięższy, zatrzymaj się. Uspokój swój oddech zanim ruszysz dalej.

Więc powiedzmy, że wchodzisz po schodach:

  1. Przejdź 2-3 stopnie i zatrzymaj się, sprawdzając swój oddech.
  2. Czy możesz łatwo oddychać, czy też czujesz, że brakuje ci powietrza? Jeśli oddychasz spokojnie, spróbuj przejść kolejne trzy stopnie i ponownie sprawdź swój oddech. Jeśli czujesz bezdech, poczekaj nim twój oddech się uspokoi i dopiero wówczas idź dalej.
  3. Kiedy dojdziesz do końca schodów, zatrzymaj się na 1 minutę i postaraj się uspokoić swój oddech.

Podaj dalej:

Chcesz poprawić swój oddech?

Popraw oddech, a poprawisz zdrowie.

Warto przeczytać:

butejko.pl - jak oddychać w trakcie chodzenia
Twoje zamówienie
Nie masz żadnych zamówień.

Zapraszamy do zakupów :)