U wielu osób kaszel może wywołać lub pogorszyć symptomy choroby. Jeśli kaszel jest suchy i łaskoczący, rada prof. Butejko jest prosta: Nie kaszl! Im bardziej kaszlesz, tym masz większą potrzebę kaszlu! Początkowo trudno będzie ją przezwyciężyć. Przez wiele lat mogłeś kaszleć tylko po to, by sobie poradzić z kaszlem albo dlatego, że czułeś, że kaszel jest poza twoją kontrolą.
Suchy kaszel jest rodzajem podrażnienia wywołanym między innymi przez zimne lub szybko przemieszczające się powietrze, uderzające w gardło. Gdy kaszlniesz, często będziesz miał potrzebę wzięcia dużego wdechu i ponownego kaszlnięcia. W ten sposób efektywnie dokarmiasz swój kaszel, gdyż każdy duży wdech zwiększa podrażnienie płuc i gardła, stymulując kaszel.
Ćwiczenie zatrzymujące kaszel zostało zaprojektowane, by zredukować nadwrażliwy odruch kaszlu. Jeśli potrafisz zredukować przepływ powietrza i utrzymać ciepłe i wilgotne powietrze w okolicy gardła, jesteś często w stanie zatrzymać atak kaszlu
Oto ćwiczenie prof. Butejko na zatrzymanie ataku kaszlu.
- Zawsze oddychamy nosem. Gdy tylko zaczniesz odczuwać drapanie w gardle albo poczujesz, że zaraz kaszlniesz, połóż rękę na ustach.
- Przełknij ślinę jeden raz.
- Zrób mały wdech, wydech i zatrzymaj oddech na kilka sekund. Kiedy znowu zaczniesz oddychać, bierz powolne, płynne oddechy przez przynajmniej 30 sekund, podczas gdy cały czas trzymasz rękę na ustach.
- Powiedz sobie, że nie zamierzasz kaszlnąć.
- Teraz weź płynny, normalny wdech przez nos i zdejmij rękę z ust.
- Jeśli nadal czujesz drapanie w gardle, powtórz ćwiczenie od początku do końca, aż odczucie drapania zmniejszy się.
Uwaga: ćwiczenie zatrzymujące kaszel nie służy radzeniu sobie z mokrym kaszlem. Jeśli zauważysz, że wykaszlujesz cokolwiek innego niż jasny śluz, skontaktuj się z lekarzem.
Więcej o Metodzie Butejki dowiesz się z książki “Zamknij usta” P.McKeown