butejko.pl - Sposób na kaszel

Sposób na kaszel

U wielu osób kaszel może wywołać lub pogorszyć symptomy choroby. Jeśli kaszel jest suchy i łaskoczący, rada prof. Butejko jest prosta: Nie kaszl! Im bardziej kaszlesz, tym masz większą potrzebę kaszlu! Początkowo trudno będzie ją przezwyciężyć. Przez wiele lat mogłeś kaszleć tylko po to, by sobie poradzić z kaszlem albo dlatego, że czułeś, że kaszel jest poza twoją kontrolą.

Suchy kaszel jest rodzajem podrażnienia wywołanym między innymi przez zimne lub szybko przemieszczające się powietrze, uderzające w gardło. Gdy kaszlniesz, często będziesz miał potrzebę wzięcia dużego wdechu i ponownego kaszlnięcia. W ten sposób efektywnie dokarmiasz swój kaszel, gdyż każdy duży wdech zwiększa podrażnienie płuc i gardła, stymulując kaszel.
Ćwiczenie zatrzymujące kaszel zostało zaprojektowane, by zredukować nadwrażliwy odruch kaszlu. Jeśli potrafisz zredukować przepływ powietrza i utrzymać ciepłe i wilgotne powietrze w okolicy gardła, jesteś często w stanie zatrzymać atak kaszlu

Oto ćwiczenie prof. Butejko na zatrzymanie ataku kaszlu.
  1. Zawsze oddychamy nosem. Gdy tylko zaczniesz odczuwać drapanie w gardle albo poczujesz, że zaraz kaszlniesz, połóż rękę na ustach.
  2. Przełknij ślinę jeden raz.
  3. Zrób mały wdech, wydech i zatrzymaj oddech na kilka sekund. Kiedy znowu zaczniesz oddychać, bierz powolne, płynne oddechy przez przynajmniej 30 sekund, podczas gdy cały czas trzymasz rękę na ustach.
  4. Powiedz sobie, że nie zamierzasz kaszlnąć.
  5. Teraz weź płynny, normalny wdech przez nos i zdejmij rękę z ust.
  6. Jeśli nadal czujesz drapanie w gardle, powtórz ćwiczenie od początku do końca, aż odczucie drapania zmniejszy się.

Uwaga: ćwiczenie zatrzymujące kaszel nie służy radzeniu sobie z mokrym kaszlem. Jeśli zauważysz, że wykaszlujesz cokolwiek innego niż jasny śluz, skontaktuj się z lekarzem.

Więcej o Metodzie Butejki dowiesz się z książki “Zamknij usta” P.McKeown

Źródło: http://www.buteykobreathing.org/ButeykoDiary.pdf

Podaj dalej:

Chcesz poprawić swój oddech?

Popraw oddech, a poprawisz zdrowie.

Warto przeczytać:

butejko.pl - Sposób na kaszel
Twoje zamówienie
Nie masz żadnych zamówień.

Zapraszamy do zakupów :)