Jeśli potrafisz kontrolować i korygować swój oddech, da ci to ogromne korzyści. Jeśli popełnisz błędy, będzie to jak Czarnobyl dla twojego ciała. Oddychanie jest porównywalne do energii atomowej.

K.P. Butejko/ Buteyko

Prof. Konstantin Pavlovich Buteyko

Prof. Konstantyn Pawłowicz Butejko/ Buteyko był cenionym, rosyjskim lekarzem. Opisał on nową jednostkę chorobową, którą nazwał chorobą głębokiego oddychania. Odkrył on, iż główną przyczyną wielu schorzeń jest nadmierne oddychanie, czyli hiperwentylacja. Prof. Butejko/ Buteyko wysunął tezę, że większość ludzi oddycha większa objętością oddechową niż nakazują parametry fizjologiczne, czyli ponad 3-5 litrów na minutę. U jednych zjawisko hiperwentylacji jest bardzo widoczne (przy braniu od 10-20 litrów powietrza na minutę), u innych choroba nadmiernego oddychania ma postać ukrytej hiperwentylacji. Oddychają oni wówczas objętością od 5-10 litrów na minutę. W obu przypadkach hiperwentylacja może prowadzić do szeregu stanów chorobowych, tylko u osób z ukryta hiperwentylacją  choroby rozwijają się powoli przez wiele lat.

 

Zdrowy oddech

Zdrowy oddech jest niesłyszalny, niewidoczny, przeponowy, spokojny, regularny, ZAWSZE przez nos. Jeśli zauważysz u siebie jedną lub więcej z poniższych cech, prawdopodobnie oddychasz nadmiernie:

  • oddychanie przez usta
  • głośny oddech w trakcie odpoczynku
  • regularne wzdychanie – częste pociąganie nosem
  • nieregularny oddech
  • bezdech
  • branie dużych oddechów podczas rozmawiania
  • ziewanie z nabieraniem głębokich oddechów
  • widoczne ruchy górnej części klatki piersiowej podczas oddychania
  • wytężone oddychanie
  • ciężki oddech w nocy

Przyjrzyj się poniższej tabeli by zrozumieć czym ciężki oddech różni się od zdrowego:

Ciężki oddech

Zdrowy oddech

przez usta wdech i wydech przez nos
szybki powolny
nieregularny regularny
głośny niesłyszalny
wyraźne ruchy oddechowe niewidoczny, delikatny
duże ruchy klatki piersiowej przeponowy
częste wzdychanie nie występuje
częste ziewanie ziewanie z zamkniętymi ustami
duże oddechy podczas rozmowy spokojny oddech podczas rozmowy
bezdech nocny łagodny oddech w nocy
częste pociąganie nosem nie występuje
Skąd bierze się hiperwentylacja?
  1. Przekonanie, że głębokie oddychanie jest zdrowe
  2. Stres wywołany zarówno przez pozytywne jak i negatywne emocje
  3. Przejadanie się
  4. Brak regularnych ćwiczeń
  5. Nadmiar snu
  6. Przebywanie w przegrzanych pomieszczeniach
  7. Skażenie środowiska
Co się dzieje, gdy nadmiernie oddychamy?

 

Ludzki organizm by optymalnie funkcjonować musi mieć odpowiedni poziom CO2 w pęcherzykach płucnych. Poprzez nadmierne oddychanie, tracimy ten cenny gaz. Kiedy poziom dwutlenku węgla znajduje się poniżej normy następuje w organizmie chemiczna reakcja (efekt Bohra), której rezultatem jest utrudnione przenikanie tlenu z krwi do tkanek. Wyjaśnia to krzywa dyscocjacji tlenu.

Wynika z niej, że przy niższym stężeniu CO2 powinowactwo tlenu do hemoglobiny się zwiększa, czyli wzrasta saturacja krwi tlenem (SaO2) – przesunięcie krzywej w lewo. Przy wzroście CO2 krzywa przesuwa się w prawo, a zatem więcej tlenu uwalnia się to tkanek i komórek.

 

Dlatego też przy nadmierny oddychananiu tkanki cierpią na głód tlenowy. Organizm próbując bronić przed utratą CO2 bronić, włącza do akcji takie systemy obronne jak:

  1. Skurcz pęcherzyków płucnych i dróg oddechowych
  2. Zwiększone wydzielanie śluzu i flegmy
  3. Obrzęk tkanki śluzowej i przewodów płucnych
  4. Wzrost produkcji cholesterolu w wątrobie

Ponadto niedobór CO2 w organizmie człowieka wpływa na nadmierne pobudzenie układu nerwowego, przyczyniając się do odczuwania ciągłego napięcia, drażliwości, bezsenności, bezpodstawnej podejrzliwość, strachu, podwyższonego stresu, napadów paniki i chorób psychicznych.  Niski poziom CO2 (hipokapnia) może też powodować między innymi: skurcze serca, wysokie lub zbyt niskie ciśnienie krwi, omdlenia z drgawkami, astmę, chorobę wieńcową, nadciśnienie tętnicze, padaczkę oraz szereg powikłań jak na przykład zawał serca, udar mózgu. Stąd nasuwa się prosty wniosek, że choroba głębokiego oddychania jest jednym z głównych czynników wielu problemów zdrowotnych. .

Jak nauczyć się zdrowo oddychać – metoda Butejki/Buteyko.

Głównym założeniem metody Butejki/ Buteyko jest zmniejszanie objętości oddechowej. Dzięki tej metodzie nauczysz się stopniowo zmniejszać głębokość oddechu w celu ograniczenia ilości wdychanego powietrza. W ten sposób podniesiesz poziom stężenia CO2 w ciele i odwrócisz zmiany chorobowe wynikłe z głodu tlenowego (hipoksji) w komórkach, a twoje ciało wróci do równowagi fizjologicznej. Metoda Butejki/Buteyko pozwoli ci podnieść jakość życia, przywróci ci zdrowie, witalność, większą sprawność fizyczną oraz uwolni cię od konieczności zażywania wielu leków.

 

Pomocne w nauce mogą okazać się 2 podstawowe podręczniki na temat oddychania:

 

zamknij usta sposob na astme

 

 

“Zamknij usta” P. McKeown dotycząca radzenia sobie z astmą, katarem siennymi, zatkanym nosem i nawykiem oddychania przez usta. Dostępna także jako ebook. 

W książce zawarta jest teoria na temat fizjologii prawidłowego oddechu oraz przystępnie opisane ćwiczenia oddechowe.

 

 


 

spokojny oddech spokojny umysl

 

Drugą pozycją wartą uwagi jest książka pt.“Spokojny oddech, spokojny umysł” P. McKeown, która łączy metodę Butejki z treningiem uważności i pracą z umysłem. Również dostępna w formie ebooka. 

W niej również znajduje się podobna teoria i ćwiczenia co w “Zamknij usta”, ale kładzie ona większy nacisk na mindfulness i świadome rozluźnianie ciała i umysłu.

 

 

 


Może zainteresuje cię także:

Potwierdzony naukowo trening oddechowy

Choroby wynikające z hiperwentylacji

Bilblioteka VIDEO na temat oddychania metodą Butejki