Oddychaj lepiej, sprawniej i bez wysiłku

Oddychanie funkcjonalne - to podstawa zdrowia ciała i umysłu

Kurs on-line oddychania funkcjonalnego Dołącz do kursu już teraz!

Odpowiedz uczciwie na poniższe pytania:

 • Czy często brakuje ci powietrza, masz zatkany nos, oddychasz ustami lub masz natłok myśli?
 • Czy często towarzyszy Ci stres, niepokój i napady paniki, co wiąże się z przyspieszonym oddechem?
 • Może na dodatek nabierasz więcej powietrza, a masz wrażenie, że ci go brakuje? Często wzdychasz, ziewasz, kaszlesz lub pociągasz nosem?
 • Może dotyka cię astma wysiłkowa, POChP, inne choroby układu oddechowego lub często łapiesz zadyszkę?
 • Czy masz trudności ze snem, a podczas niego chrapiesz? Czy kiedy się budzisz masz watę w głowie i suche usta?
 • Czy brakuje ci energi i skupienia, a aktywność fizyczna jest dla Ciebie wyzwaniem oddechowym i nie jesteś w stanie uprawiać sportu?
 • Czy doskwierają ci palpitacje serca lub nadciśnienie?

Jeśli na którekolwiek pytanie odpowiedziałeś tak - ten kurs jest dla ciebie!

Poznaj 5 najczęstszych problemów oddechowych

Astma

Jeśli niepoprawnie oddychasz, twoje drogi oddechowe stają się wysuszone i wychłodzone, prowadząc do ataków astmy. Oddychanie przez usta powoduje, że wdychane powietrze nie jest filtrowane, co czyni Cię bardziej podatnym na wyzwalacze. Jeśli oddychasz nadmiernie, twoje drogi oddechowe się zwężają i produkują więcej śluzu, przez co jeszcze trudniej ci oddychać.

Chrapanie i bezdech senny

Jeśli oddychasz nieprawidłowo w dzień, to w nocy twój oddech będzie jest bardziej utrudniony. Ciężki, głośny oddech, często przez usta prowadzi do chrapania i bezdechów sennych, obciąża system nerwowy, powoduje niedotlenienie mózgu i uniemożliwia wejście w głęboką, regeneracyjną fazę snu.

Ataki paniki, niepokój i napięcie

Nadmierne, dysfunkcyjne oddychanie powoduje przestymulowanie układu nerwowego, aktywuje reakcję walki lub ucieczki, zwęża drogi krwionośne, a w tym tętnicę główną, która doprowadza tlen do mózgu. Powoduje to takie objawy jak ataki paniki, poczucie odrealnienia, zawroty głowy, mrowienie w dłoniach i stopach, natłok myśli i napięcie w ciele i umyśle.

Zadyszka i uczucie braku powietrza

Powietrzem można się przejadać tak samo jak jedzeniem. Jeśli oddychasz nadmiernie, to tak jakbyś zjadał 2-3 obiady dziennie. Jeśli tak oddychasz, twoje ciało pozostaje niedotlenione, a ośrodek oddechowy ma niską tolerancję na dwutlenek węgla, który jest głównym gazem sterującym naszym oddychaniem. W takim przypadku jakiekolwiek dodatkowe obciążenie ciała powoduje, że masz odczucie braku powietrza.

Nadciśnienie, palpitacje serca

Szybkie oddechy klatką piersiową wywołują w ciele sytuację zagrożenia. Serce pracuje na maksymalnych obrotach, wzrasta poziom adrenaliny, zwężają się naczynia krwionośne, przez co pompa serca musi mocniej pracować, ciało się spina, a w umyśle panuje niepokój. Jeśli oddychasz w ten sposób cały czas, twoje ciało i umysł nie mają okazji się zregenerować.

Czym spowodowane są zaburzenia oddechowe?

Zaburzenia oddechowe to nieprawidłowe wzorce oddechowe, które powodują, że oddech jest mało wydajny, wysiłkowy i ciężki.

Problemy oddechowe często wynikają z błędnego przekonania, że im więcej się oddycha tym mamy bardziej dotlenione ciało, a dwutlenek węgla jest toksyną. Błąd – to mit!

Krew tętnicza dotleniona jest już w 95-99%. Oddychając więcej, nie będziemy mieć więcej tlenu w ciele. Natomiast tak oddychając, pozbywamy się za dużo dwutlenku węgla, który odpowiada za uwalnianie tlenu z krwi do komórek.

Nazywa się to efektem Bohra. Wówczas komórki, tkanki i organy cierpią na głód tlenowy, co przyczynia się do wielu dolegliwości na poziomie ciała i umysłu.

Rozwiąż problem raz na zawsze.

Dołącz do kursu już teraz!

Najczęstsze przejawy
zaburzeń oddechowych to:

Oddychanie przez usta
Oddychanie klatką piersiową
Szybki i głośny oddech
Nadmierny oddech

Poznaj korzyści oraz moduły kursu

zmniejszysz objętość oddechową
permanentnie przestawisz się na oddychanie nosem
będziesz budzić się, mając wypoczęte ciało i jasny umysł
będziesz mieć regenerujący sen
będziesz mieć więcej energii w ciągu dnia
przestaniesz chrapać
odzyskasz zdrowie na stałe
poradzisz sobie z astmą, alergią, nadciśnieniem, nieżytem nosa
Dołącz!
Obejrzyj wstęp do kursu

Część 1 - Teoria metody Butejki

 • podstawy fizjologiczne funkcjonalnego oddychania,
 • dlaczego warto oddychać mniej niż więcej
 • efekt Bohra i rola CO2 w dotlenieniu ciała

Część 2 - Dlaczego warto oddychać przez nos

 • rola nosa w prawidłowym oddychaniu,
 • znaczenie tlenku azotu
 • prawidłowe ułożenie języka
 • jaki jest związek między funkcjonalnym oddychaniem, a prawidłowym rozwojem twarzy

Część 3 - Higiena snu

 • jak lepiej się wysypiać i mieć więcej energii o poranku
 • jak zniwelować chrapanie
 • jak zadbać o oddychanie przez nos

Część 4 - Jak zmienić swoje nawyki oddechowe na co dzień, czyli jak wdrożyć oddychanie funkcjonalne w twój napięty grafik

 • najważniejsze aspekty metody Butejki

Ćwiczenia

 1. Jak mierzyć pauzę kontrolną - podstawowy test dotlenienia ciała
 2. Jak naturalnie odetkać nos - proste ćwiczenie na drożny nos
 3. Wiele krótkich wstrzymań oddechu - ćwiczenie ratunkowe na ataki kaszlu, paniki, niepokoju
 4. Zredukowany oddech - 3 sposoby - odczuwanie łagodnego braku powietrza
 5. Oddychanie przeponowe - 3 sposoby - jaki naprawdę powinien być głęboki oddech

Przygotowałam również specjalne bonusy

Nagrania mp3 z ćwiczeniami oddechowymi i relaksacyjnymi
Dziennik postępu
Skrypty ćwiczeń zadań domowych
Tabela “świadomość oddechu w ciągu dnia”
W pakiecie z e-bookiem książka “Zamknij usta”

Rozwiąż problem raz na zawsze.

Dołącz do kursu już teraz!

O autorze kursu

Nazywam się Anna Ryczek i jestem absolwentką studiów psychologicznych. W 2012 zostałam instruktorką jogi oraz trenerką oddechu metodą Butejki w Buteyko Clinic International pod okiem Patricka McKeown. Praca z oddechem daje tak niesamowite efekty na poziomie ciała i umysłu, że stałam się ambasadorką metody Butejki w Polsce. Przetłumaczyłam i wydałam kilka książek na ten temat (Kto ma nosa, Spokojny oddech,Spokojny umysł, Zamknij usta ) oraz współorganizuję kursy instruktorskie metody Butejki.

Prowadzę grupowe i indywidualne zajęcia oddechowe i z fascynacją obserwuję, jak praca z oddechem oddziałuje pozytywnie na każdy aspekt życia.

Współpracuję z magazynami

Poznaj opinie kursantów

Uważam, że oddychanie metodą Butejki to znakomity sojusznik w walce z astmą i zapaleniem zatok. Ania jest ekspertem wykonującym swoją pracę z pasją. Dzięki zaproponowanym przez nią ćwiczeniom oddechowym oraz relaksacyjnym skutecznie radzę sobie zarówno z fizycznymi objawami choroby jak i jej emocjonalnym doświadczeniem. Ukończenie kursu pomogło mi znaleźć akceptację dla mojego stanu zdrowia i motywację do dalszej pracy z oddechem.

Małgorzata Adamiec

Dla mnie jako fizjoterapeuty odkrycie metody Butejki, spowodowało małą rewolucję w mojej pracy zawodowej. Wprowadzając metodę oddychania wg. Butejki do ćwiczeń z moimi pacjentami zauważyłam, że pacjenci mniej są zmęczeni po ćwiczeniach, bardziej wydolni fizycznie w trakcie ćwiczeń, a co najważniejsze bardzo korzystnie wpłynęło to na ich samopoczucie emocjonalne – są mniej zestresowani, lepiej sypiają w nocy, a wiele współistniejących chorób przewlekłych na które cierpią zaczęło się wyciszać, objawy stały się mniej dokuczliwe.

Edyta Wincenty, fizjoterapeutka

Uważam, że oddychanie metodą Butejki to znakomity sojusznik w walce z astmą i zapaleniem zatok. Ania jest ekspertem wykonującym swoją pracę z pasją. Dzięki zaproponowanym przez nią ćwiczeniom oddechowym oraz relaksacyjnym skutecznie radzę sobie zarówno z fizycznymi objawami choroby jak i jej emocjonalnym doświadczeniem. Ukończenie kursu pomogło mi znaleźć akceptację dla mojego stanu zdrowia i motywację do dalszej pracy z oddechem.

Małgorzata Adamiec

Gwarancja satysfakcji!

Kurs przygotowuję tak, aby dawał większą wartość niż kwota, jaką inwestujesz w uczestnictwo.

Jeśli uznasz, że kurs był stratą czasu i nie nauczyłam Cię niczego nowego - zwrócę Ci 100% Twoich pieniędzy bez dodatkowych pytań!

Wybierz plan dla siebie i dołącz do kursu

Pakiet podstawowy 220zł
 • 3 miesięczny dostęp do kursu online oraz wszystkich materiałów kursowych,
Pakiet plus 270zł
 • 3 miesięczny dostęp do kursu online oraz wszystkich materiałów kursowych,
 • Ebook Spokojny oddech, spokojny umysł
 • Ebook Zamknij usta
Pakiet rozszerzony 420zł
 • 3 miesięczny dostęp do kursu online oraz wszystkich materiałów kursowych,
 • Ebook Zamknij usta
 • Ebook Spokojny oddech, spokojny umysł
 • 60 min konsultacji oddechowej z A.Ryczek

Najczęściej zadawane pytania

Kiedy mogę spodziewać się widocznych efektów ćwiczeń oddechowych?

Wszystko zależy od tego, ile czasu poświęcisz na ćwiczenia oddechowe. Wiele osób odczuwa poprawę natychmiast po zastosowaniu ćwiczeń oddechowych. Inni zauważają zmianę pierwszej nocy po przestawieniu się na oddychanie przez nos. A jeszcze inni potrzebują kilku dni lub nawet tygodni, by zmienić swoje nawyki oddechowe na co dzień.

Czy każdy może wykonywać ćwiczenia oddechowe?

Mamy różne ćwiczenia, zarówno bardzo delikatne jak i te mocne. Każdy może wykonywać delikatne ćwiczenia oddechowa i każdy odczuje poprawę po ich zastosowaniu. W przypadku mocniejszych ćwiczeń zaleca się ich wykonywanie jedynie osobom w dobrym stanie zdrowia. Należy dopasować ćwiczenia po swojego stanu zdrowia.

Ile czasu dziennie muszę poświęcić na ćwiczenia?

Zaleca się 60 min dziennie i najlepiej wpleść je w swoją rutynę dnia. Ćwiczenia oddechowe można wykonywać podczas wielu aktywności, takich jak chodzenie, jazda samochodem, stanie w kolejce, praca na komputerze czy ćwiczenia sportowe.

Skąd będę wiedzieć, że robię postępy?

Pierwszym wyznacznikiem postępów jest wzrost pauzy kontrolnej. Za każdym razem kiedy twoja PK wzrośnie o 5 sek odczujesz dużą poprawę w jakości swojego oddechu i wydolności oddechowej.

Jakich efektów mogę się spodziewać po tym kursie?

Wszystko zależy od tego, z czym zaczynasz. Przede wszystkim nauczysz się oddychać przez nos, pracować z oddechem na co dzień, spać z zamkniętymi ustami, szybko uspokajać oddech po wysiłku. Poczujesz, że oddychając przez nos w trakcie ćwiczeń fizycznych twoje tętno jest niższe, podniesiesz swoją wydolność, będziesz mieć spokojny i cichy oddech na co dzień i drożny nos, więcej energii. Dodatkowo poprzez pracę z oddechem wiele osób odczuwa większy spokój i uważność.